Bina sakinlerinin daha az enerji kullanarak ısınması veya serinlemesi ve dolayısıyla çevre kirliliğinin azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla; farklı sıcaklığa sahip yaşam alanları ile çevresi arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir.

Binalarda Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır:

Isı yalıtımı, düşük ısı geçirgenliğine sahip özel ısı yalıtım malzemelerinin; evlerimizin çatı, döşeme ve duvarlarına tekniğine uygun olarak uygulanmasıyla yapılır. Ayrıca, pencerelerde ısı yalıtımı, özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak sağlanmaktadır. Isı yalıtımı, binaların öncelikle dışından, eğer mümkün değilse içinden uygulanabilir. Isı yalıtımının en önemli unsurlarından birisi de tesisatların yalıtılmasıdır.

Isı Yalıtımının Uygulandığı Yerler:

1- Düz (teras) ve eğik çatılara,
2- Dışa bakan duvarlara,
3- Çıkma tabanlarına,
4- Toprakla temas eden duvar ve döşemelere
5- Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvar ve döşemelere,
6- Kombi ile ısıtılan binalarda katları ayıran döşemelere,
7- Tesisat boruları, havalandırma kanalları, vanalar vb. tesisat elemanlarına yapılır.

Temel Isı Yalıtımının Faydaları

> Isınma veya serinleme amacıyla yapılan harcamalardan en az %60 tasarruf ederek, kışın daha iyi ısınmaya, yazın ise serin kalmaya imkân sağlar.
> Yakıt tüketimini ve dolayısıyla atık gaz salınımlarını azaltarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunur.
> Sağlayacağı verimlilikle, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltır.
> Evlerde küşenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan terlemeyi (yoğuşma) önler.
> Betonun içindeki demirlerin paslanmasını engeller, binanızın depreme karşı dayanıklılığını korur.
> Yaşam alanları içersinde dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekânlar oluşturur

Temel Isı Yalıtımının Maliyeti

Isı yalıtımının binanın yapım aşamasındaki maliyeti, bina maliyetinin %1’i ile %3’ü arasındadır. İnşaat aşamasında ısı yalıtımı yapılmış bir binada; düşük kapasiteli kazan, klima, küçük radyatör ve tesisat kullanılacağı için, işletme maliyetlerinin yanı sıra ilk yatırım maliyetleri de azalacaktır. Bu halde yalıtım maliyetten öte daha ilk yatırımda tasarruf sağlayacaktır.

Temel Isı Yalıtım ve İzolasyon Uygulamaları Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Teknik İzoalsyon Olarak Hizmetinizdeyiz. Ücretsiz Keşif Hizmeti İçin Bizi Arayıp Randevu Alabilirsiniz!

İletişim= TEL:+90(256) 811 52 59
GSM:+90(532) 741 75 06 - +90(543) 600 07 56

 

Teml ısı ve izolasyon yalıtımı yapılmasıyla, binadan dışarıya olan ısı kaybı yalıtımsız duruma göre azalır, dolayısıyla ısınma için tüketilen yakıt miktarı da azalmış olur. Bu azalma miktarı, binanızın bulunduğu iklim bölgesine göre değişmekle birlikte %50 - %70 arasındadır. Yani yalıtımsız bir eviniz varsa ve kışın evinizi ısıtmak için ayda 100 birim yakıt tüketiyorsanız, evinizi yalıtarak bu tüketimi 50 birime hatta 30 birime düşürebilirsiniz. Başka bir ifadeyle ayda 100 TL yakıt faturası yerine, ayda 50 TL hatta 30 TL fatura ödersiniz.